01.03.2024
« назад
Разкрити бяха част от основите на старата сграда на църквата „Свети Пророк Илия“ в Севлиево
В самия център на днешния град се издига един от символите на Севлиево - храмът „Свети Пророк Илия”. Трудно е да се установи точно от кога датира той, но вероятно е съществувал на това място още в края на далечния ХVІІ или самото начало на ХVIII век. През 1834 г. старата севлиевска църква е обновена „изоснови”.
На 29 февруари 2024 г., от Исторически музей Севлиево бяха извършени наблюдение и заснимане на дълбоко прокопан изкоп, плътно до северната страна на храма, по време на ремонтни дейности по проект. Благодарим на техническия екип по проекта за оказаното съдействие.
Първите изводи, които могат да се направят са, че е засечен част от оригиналния зид на старата църква, която е била възобновена от родолюбивите севлиевски граждани през 1834 г.
Предишната сграда, по спомени на стари севлиевци, е била с доста по-скромни размери. Днешното наблюдение показва, че тя е била с дължина около 10 метра. Основите и отстоят на 1 метър от съвременния терен. Градежът е сух, без спойка. Над него е направена замазка от хоросан за подравняване и е издигната новата църква. Дебелината на зидовете на новата църква е 1 м.
На мястото, където новата, без отстъп е стъпила върху старата основа, на разстояние от 2 метра, един от друг има 4 отвора с приблизителни размери 10 х 10 см, вероятно за отводняване. Преди да продължи иззиждането, старите основи са заринати с насип от пръст, примесена със счупени керемиди и малко въглени. От северната страна, до стълбището за вратата на дълбочина 1.50 м е регистрирано погребение, което не е изненада, тъй като християнските погребения са се извършвали в продължение на столетия около църквите.
Целостта на гроба не е нарушавана, заради голямата дълбочина и непосредствената близост до основата на сградата. Иконостасът - шедьовър на дърворезбеното изкуство и сградата на храма „Свети Пророк Илия” в Севлиево са обявени за културни ценности с национално значение.
« назад