23.03.2023
« назад
Исторически музей - Севлиево кани севлиевци на Благовещение в Дандоловите къщи
Благовещение е един от големите религиозни празници. На 25 март българската православна църква отбелязва денят, в който Архангел Гавриил съобщава на Дева Мария, че ще роди непорочно заченат син, Спасител на човечеството. Празникът е част от Великденския празничен цикъл, затова някога са го считали за “половин Великден”.
В народните вярвания Благовещение се свързва с идването на прелетните птици и пролетното събуждане на природата. На този ден кукувицата се обаждала за пръв път и хората внимавали, като излизат от вкъщи, да са сити и да имат пари в джоба, за да са през цялата година добре и нищо да не им липсва. Според преданията на този ден отровата губи своята сила и болката изчезва, тогава пробивали ушите на момиченцата, за да им поставят обеци.
На Благовещение “дори птичка гнездо не вие”, затова домакините не работят и не шият „да не ги дупчат змиите“. От друга страна това е благоприятно време да се посадят нови плодни дръвчета, а пчеларите отваряли кошерите. През нощта срещу Благовещение, пак според народните вярвания, там, където има заровени пари, се появяват огнени пламъци.
Цялото домакинство се събирало на празнична трапеза. Прави се изключение от строгия Великденски пост и се разрешава поднасянето на риба и вино. На трапезата задължително се слагала обредна пита, ястия от коприва, лучник. На Благовец всеки трябва да хапне коприва, лапад или други зелени растения “за нова кръв”. И досега употребяваме израза „Дойде ли Благовец, хващаме се за зелено“.
Друг обичай, свързан с празника е почистването на двора от стопанката. Рано сутринта, „преди слънце“ тя помитала двора и градината от сухи треви и нападали клонки, и запалвала огън. След това вземала връшника от пещта или някаква тенекия, удряла по тях с ръжена, обикаляла двора и нареждала:
„Бягайте змии и гущери, че Марта иде с лопата да ви троши ребрата“. След това, заедно с децата, прескачали запалените купчини, за да изгонят и бълхите.
Традиционно в Дандоловите къщи обичаят се изпълнява от възпитаниците на детските градини в Севлиево. Тази година малките ни приятели отново се подготвяха с голямо желание, но една неочаквана карантина не им позволява да присъстват. Затова на 24 март от 10:30 часа музейният екип ще спази традицията и ще представи част от ритуала, като кани севлиевци да изпълнят най-важната и забавна част - прескачането на огън.
Заповядайте! Нека да се опазим от всичко лошо, да се зарадваме на настъпилата пролет, да сме здрави и честити през цялата година!
« назад