01.11.2021
« назад
БУДИТЕЛИТЕ НА СЕВЛИЕВО
Идеята за празнично честване на народните будители възниква непосредствено след Освобождението в някои от будните възрожденски градове – Трявна, Карлово, Казанлък, Тетевен, Копривщица и други, в чест на техните видни възрожденски дейци. В началото на ХХ век се решава да се въведе общонароден ден на народните будители, който да се провежда на 1 ноември – празникът на покровителя на българския народ - свети Иван Рилски.
За първи път 1 ноември е честван като общодържавен празник през 1922 г. След 1944 г. този ден е премахнат от празничния календар. А през 1990 г. комитетът „Мати Булгария” дава предложение за възстановяване на празника на народните будители като неофициален празник и неприсъствен ден за българските училища.
В Севлиево също са живели горди и свободолюбиви българи, дали своя безспорен принос в общонародната борба за духовна и политическа свобода, и записали имената си в пантеона на народните будители. Длъжни сме да споменем имената на просветителите поп Пенчо Димов и даскал Никола Иванов Гайдарджиолу, преписали и популяризирали Паисиевата история.
На този ден не можем да не споменем и името на Хаджи Стоян Николов. На собствена земя и със собствени средства той построил първото в града ни светско училище. Хаджи Ангел Иванов останал в паметта на севлиевци като голям патриот, общественик и будител. Учител в Хаджистояновото училище, занимавал се е с творене на църковни песнопения.
Севлиевският свещеник Ненчо Несторов е един от първите преводачи на Свещеното Евангелие от църковнославянски на говорим български език.
Свещеник Марин Софрониев е назначен за учител в Хаджистояновото училище в 1856 г. и го реформирал в класно, като подобрил учебната програма и въвел нови учебни предмети. Той пръв въвел честването в Севлиево на славянските първоучители братята св. св. Кирил и Методий. Марин Софрониев е и един от членовете на Севлиевския революционен комитет, основан от Васил Левски.
Първият градски лекар и аптекар в Севлиево бил д-р Стойчо Христов и се ползвал с голям авторитет сред севлиевските младежи, бил избран за член на училищното настоятелство и за секретар на Севлиевската градска българска община. През 1870 г. той става председател на основания от Васил Кунчев - Левски Севлиевски революционен комитет, както и председател на новата за българското общество институция – читалището, което се превърнало в център на всенародната пробуда през Възраждането. Негови членове били и всички ръководители на Априлското въстание в нашия край- Стефан Пешев, Никола Дабев, Никола Генев. Можем да споменем още десетки имена на народни будители за църковна независимост, просвета и политическо освобождение, достойни да се наредят в пантеона на националната ни памет.
И когато всички ние всяка година честваме 1 ноември – Денят на народните будители, отдаваме своята почит и преклонение пред делата на всички тях. Всяка година на този тържествен ден се покланяме пред скромните паметници на възрожденските ни будители и докато го правим, българският дух ще бъде жив!
« назад