С тържествена заря - проверка Севлиево почете 140 години от Априлското въстание
През бунтовната 1876 година севлиевският балкан е един от трите центъра на масови въстанически действия, наред със Средногорието и Родопите. На въстание се вдигат трите големи села Батошево, Кръвеник, Ново село и прилежащите им 19 махали. За защитата на трите прохода идват чети и отделни въстаници и от други села - Гъбене, Душево, Столът и Дебнево. На помощ на „Балканската република” идва и се сражава и Габровската чета, начело с войводата Цанко Дюстабанов. Тези събития станали възможни, благодарение на ясното народностно самосъзнание и будния възрожденски дух на населението в Севлиевския край. То не остава встрани от общонародното движение за национално освобождение.
140 години по-късно потомците почетоха паметта на героите от своя край с минута мълчание и тържествена заря - проверка пред паметника на свободата в Севлиево, където кметът на общината д-р Иван Иванов, представители на институциите в града и жители на Севлиево поднесоха венци и цветя в знак на признателност.
"Страшната равносметка след кървавия погром сочи 285 убити мъже, жени и деца, 8 обесени на Севлиевския площад, над 650 опожарени къщи, 4 църкви и две училища. Обективно погледнато -Севлиевския район е един от трите големи центъра на масови въстанически действия в България, наред със Средногорието и Родопите", припомни в словото си д-р Иванов. Стотици севлиевци на площада сведоха чела след финалните думи на кмета: "Затова всяка година ние, потомците отдаваме своята почит към паметта на загиналите в името на нашето свободно настояще, а поколенията и след нас ще се прекланят пред саможертвата и подвига на хилядите герои от епопеята, наречена “Априлско въстание”. ПОКЛОН, ПРИЗНАТЕЛНОСТ И СЛАВА НА НАРОДНИТЕ МЪЧЕНИЦИ!"
Бригаден генерал Пламен Богданов от НВУ „Васил Левски” - Велико Търново поздрави ротите и огневите групи, строени под националния флаг в деня на проверката.
Дата на качване: 14.05.2016
« назад