Д-р Иванов: Ако слеем училищата ще предпазим НУ „Св.св. Кирил и Методий” от закриване
Предложението за сливане на двете училища ще бъде внесено за гласуване на някоя от следващите сесии на Общинския съвет. Направи се опит да се политизира решението и затова го оттеглих, но рано или късно трябва да бъде гласувано. Това заяви кметът д-р Иван Иванов по повод решението му да оттегли от дневния ред точката за сливане на НУ „Св.св. Кирил и Методий” и Основно училище „Стефан Пешев”. Тенденцията за намаляване броя на децата от гр.Севлиево, постъпващи ежегодно в I клас, през следващите 2 години е трайна и негативна – с по около 30 деца по-малко на година. Това е основният мотив общинската администрация да анализира състоянието на общинската училищна мрежа и да предложи действия, адекватни на ситуацията в общината.
Общественото мнение беше манипулирано и хората не успяха да разберат каква всъщност е целта на Община Севлиево – не да закрива училището, а да го предпази от бъдещо закриване, каза д-р Иванов. Той коментира още, че съгласно заложените мерки по Програмата за оптимизиране на училищната мрежа в община Севлиево за периода 2007-2015 година, е предвидено да се приложат действия, свързани с преструктурирането на Начално училище „Св. св. Кирил и Методий”. Това означава две неща съгласно Закона за народната просвета - или да се закрие, или да се слее с друго училище. Ние не искаме неговото закриване, категоричен е кметът. Най-благоприятният вариант за учениците, за техните родители и за педагогическия персонал, е преобразуването му чрез сливане с Основно училище „Стефан Пешев”.
По този начин сградният фонд ще се използва ефективно, ще се осигури оптимална среда за обучение, възпитание и спорт на учениците, а персоналът от двете училища ще се запази. При преобразуването чрез сливане трудово-правните взаимоотношения се запазват, докато при закриване се прекратяват.Учениците ще продължат обучението си в съществуващите класове, а приемът в I клас ще бъде общ за преобразуваните училища. Училището не само няма да бъде закрито, а напротив ще бъде пълно с деца и то в подобрени условия за по-качествен учебен процес.
Само за сравнение ще кажа, че през тази учебна година в НУ „Св.св. Кирил и Методий” е осъществен прием на ученици в първи клас, като са сформирани две паралелки с минимален брой ученици от по 16 деца. В хода на учебната година има ежемесечно движение на ученици, в резултат на което за определен период паралелките са маломерни – с по 15 ученика. Няколко последователни години в първи клас се записват деца на 6 години. За учебната 2013/2014 те са 6 и без тях паралелките не биха могли да се сформират. В подготвителната група към училището 8 от децата са на 5 години, което е предпоставка, при желание от страна на родителите, да бъдат записани в първи клас през следващата учебна година. Материалната база на училището е добра, има физкултурен салон и столова за хранене, а от 12 класни стаи за съществуващите паралелки се използват 8. Броят на учениците през 2013/2014 учебна година от I до IV клас е 159. В същото време в ОУ „Стефан Пешев” е налице тенденция за поддържане на постоянен брой ученици през годините. За учебната 2013/2014 г. обхванатите ученици в I до IV клас са 262. Част от учениците в начална степен се обучават в сградата на бившето Абаджийско училище, която разполага само с 6 класни стаи и няма физкултурен салон. Това е сериозен проблем и така децата не могат да спортуват през зимния сезон. Това не е добре за самите тях, а и затруднява учебния процес.
И за да избегна всякакви спекулации, ще кажа, че ако се слеят двете училища, освободеният сграден фонд на бившето Абаджийско училище ще се използва за социалната услуга „Дневен център за възрастни хора с увреждания".
« назад